Informacje o Parafialnym Zespole Synodalnym

A.     Informacje ogólne

• PZS jest dobrem duchowym nie tylko dla całej diecezji, lecz także dla parafii w której jest powołany. Powinien stać się zaczynem budowania parafii jako wspólnoty wspólnot/rodziny rodzin.
  • W każdej parafii musi powstać przynajmniej jeden parafialny zespół synodalny
  • Zespół ma liczyć min. 15 osób.
  • Przewodniczącym zespołu może być tylko proboszcz/administrator lub delegowany przez niego kapłan, zastępcą i sekretarzem może być osoba świecka.
  • Proboszcz ma obowiązek poinformować parafian o powołanym parafialnym zespole synodalnym i zachęcić wiernych do włączenia się w jego prace.
  • Spotkania PZS powinny odbywać się co najmniej raz w miesiącu. Podpisaną kopię protokołu przewodniczący PZS ma obowiązek dostarczyć do Relatora.
  • Każde spotkanie będzie miało dwie główne części:
    • część formacyjną oraz
    • refleksyjno-dyskusyjną związaną z materiałami nadesłanymi przez Sekretariat Synodu.
  • Część formacyjna oraz część refleksyjno-dyskusyjna ma być przeprowadzona zgodnie z metodologią V SDT:
    • Jak jest?
    • Jak powinno być?
    • Co zrobić, aby było jak powinno być?

B.     Skład Zespołu

• Wikariusze parafialni (wszyscy!) oraz inni kapłani rezydujący w parafii
  • Przedstawiciele instytutów życia konsekrowanego i stowarzyszeń życia apostolskiego, którzy uczestniczą w cura animarium na terenie parafii
  • Nadzwyczajni szafarze Komunii Świętej
  • Katecheci
  • Członkowie parafialnej rady duszpasterskiej
  • Przedstawiciele zrzeszeń eklezjalnych (stowarzyszeń, ruchów) działających w parafii
  • Reprezentanci innych osób i instytucji działających na terenie parafii

C.     Zadania PZS

• Modlitwa za wspólnotę parafialną i diecezję, aby Synod przyniósł dobre owoce
  • Propagowanie informacji na temat postępujących prac Synodu
  • Refleksja (z punktu widzenia doświadczenia wspólnoty parafialnej) nad zagadnieniami wskazanymi na danym etapie prac przez sekretariat Synodu
  • Formułowanie postulatów dotyczących celów Synodu
  • Własna formacja

D.    Ramowy plan spotkań PZS i wykaz tematów

Każde spotkanie PSZ będzie przebiegało według następujących punków:

• Modlitwa wprowadzająca
  • Część formacyjna. Rozważania cykliczne ( 1 rok – wokół tematyki rodziny, 2 rok – wokół tematyki parafii, 3 rok – wokół zagadnienia ewangelizacji)
  • Część refleksyjno-dyskusyjna. Dyskusja na tematy nadesłane z Sekretariatu V SDT. Formułowanie wniosków i postulatów
  • Zakończenie modlitwą

W pierwszym roku synodu będą w części formacyjnej podejmowane tematy dotyczące rodziny. Dla tej części zostaną przygotowane konspekty. Układ konspektu będzie opierał się na metodologii V SDT. Będzie on obejmował ok. 3 strony tekstu oraz dodatek w postaci zbioru wybranych fragmentów  nauczania Kościoła w danej kwestii, albo fragmentów ciekawych książek mogących pobudzić do dyskusji i konstruktywnych rozważań. O opracowanie poszczególnych tematów i przygotowanie materiałów będą proszone wszystkie Komisje V SDT.

Na pierwszy rok pracy zostały wyznaczone następujące zagadnienia:

1. „Modlitwa w rodzinie chrześcijańskiej”
  2. „Relacje w rodzinie wielopokoleniowej”
  3. „Dialog małżeński i rodzinny”
  4. „Kryzysy wspólnoty rodzinnej”
  5. „Celebracja świąt w rodzinie”
  6. „Katecheza rodzinna”
  7. „Wychowanie dzieci i młodzieży w rodzinie”
  8. „Ewangelizacja w rodzinie”
  9. „Wpływ mediów na rodzinę”
  10. „Dziedzictwo tarnowskiej rodziny”
  11. „Rodzina a życie konsekrowane i kapłaństwo”
  12. „Rodzina w potrzebie”

Skrócona wersja konspektów będzie publikowana w „Gościu Niedzielnym”- dodatek tarnowski.

• Punkt: Jak jest? Będzie wyrażony przez świadectwo osoby/małżeństwa/rodziny dotyczące rozpatrywanego zagadnienia.
  • Punkt: Jak powinno być? Opisze kapłan, przewodniczący Komisji przygotowującej dany konspekt.
  • Punkt: Co robić, aby było jak powinno być? Zostanie zaczerpnięty bezpośrednio z przygotowanego konspektu.

Pod całym tekstem znajdzie się Logo V SDT oraz linki do strony Synodu na której będzie umieszczona pełna wersja rozpatrywanego konspektu.

E.     Czego Sekretariat V SDT będzie oczekiwał od PZS?

• PZS będzie formułował odpowiedzi na pytania zawarte w części refleksyjno-dyskusyjnej dotyczącej zagadnień nadsyłanych przez Sekretariat V SDT. Sporządzone odpowiedzi należy przesłać do Relatora, który będzie zbierał odpowiedzi od wszystkich PZS z dekanatu i przesyłał bezpośrednio do Sekretariatu V SDT. Do sekretariatu odpowiedzi mają dotrzeć w możliwie najkrótszym czasie.
  • Każde spotkanie PZS należy zaprotokołować. Protokół podpisuje przewodniczący PZS i kopię odsyła do Relatora. Oryginał przekazuje sekretarzowi PZS do wewnętrznego archiwum.
  • Odpowiedzi sformułowane przez PZS w części pierwszej (formacyjnej) zasadniczo nie będą przesyłane do Sekretariatu V SDT. Mają one służyć przede wszystkim formacji wiernych i zostają jako wypracowane duchowe dobro PZS. Jeżeli jakiś PZS chciały jednak podzielić się wnioskami z części formacyjnej może przesłać je bezpośrednio na email Synodu.

F.      Metodologia V SDT

• Jak jest? (Diagnoza sytuacji)
  • Jak powinno być? (Ujęcie teologiczne)
  • Co zrobić, aby było jak powinno być? (Sposoby naprawy sytuacji)