2022-06-27 poniedziałek

V Synod Diecezji Tarnowskiej - zakończenie prac Parafialnych Zespołów Synodalnych

parafialny zespol synodalny 3Po upływie trzech lat od rozpoczęcia prac V Synodu Diecezji Tarnowskiej i od powołania w każdej parafii Parafialnych Zespołów Synodalnych dobiegł końca etap konsultacji i propozycji zmian w prawie diecezjalnym. Przez trzy lata członkowie naszego Parafialnego Zespołu Synodalnego spotykali się regularnie, analizowali tematy i problemy związane z funkcjonowaniem parafii i diecezji, zastanawiali się jak powinno zmieniać się duszpasterstwo, aby sprostać wymaganiom współczesności. Owocem tych spotkań były uwagi i obserwacje przesyłane na bieżąco do Tarnowa do Głównej Komisji Synodalnej, aby tam stać się zalążkiem konkretnych postanowień prawnych V Synodu. Ksiądz Biskup Ordynariusz wyraził wdzięczność wszystkim członkom Parafialnego Zespołu Synodalnego, za ich wysiłek, kreatywność, za postawę wiary i za troskę o rozwój duchowy Parafii oraz Diecezji.

W imieniu Duszpasterzy Parafii składamy również serdeczne podziękowania wszystkim osobom zaangażowanym w dzieło Synodu. Niech Pan Bóg pobłogosławi i wynagrodzi wszelki trud podjęty dla dobra naszego Kościoła Lokalnego.

Pismo Księdza Biskupa i kilka zdjęć z ostatniego spotkania Zespołu (w niepełnym składzie) w naszej galerii (kliknij tutaj).

Drodzy Członkowie Parafialnego Zespołu Synodalnego

w parafii pw. Matki Bożej Bolesnej w Nowym Sączu

Kilka lat temu rozpoczynając dzieło V Synodu Diecezji Tarnowskiej, zaprosiłem Was za pośrednictwem Waszego Księdza Proboszcza, do włączenia się w tę szczególną troskę o nasz Kościół tarnowski, którą było i jest wspólne pochylenie się nad najważniejszymi kwestiami życia duchowego naszej diecezji. Regularne spotkania Waszego Zespołu dawały możliwość wspólnej modlitwy, refleksji i konsultacji synodalnej, tak ważnej dla wspólnego wypracowywania propozycji V Synodu Diecezji Tarnowskiej wyrażonych w dokumentach poddanych pod głosowanie na kolejnych Sesjach Plenarnych. To dzięki Waszej pracy, dokumenty te zyskały osadzenie w realiach duszpasterskich parafii naszej diecezji. Dynamiczne zmiany społeczne i kulturowe, wynikające z pojawiających się nieoczekiwanych czynników zewnętrznych, jeszcze bardziej ukazały, że dzieło synodu jest potrzebne i konieczne. Nasz V SDT odczytując z perspektywy wiary nowe znaki czasu, jest wspólną troską Kościoła tarnowskiego o przekaz nienaruszonego depozytu wiary w nowych okolicznościach i kontekstach. Wciąż trzeba nam odszukiwać, diagnozować i wykorzystywać współczesne areopagi dla głoszenia niezmiennej Ewangelii, które ośrodkiem jest Chrystus. Pragnę Wam z serca podziękować za zaangażowanie w pracę Waszego Parafialnego Zespołu Synodalnego. Dziękuję za każdą chwilę poświęconą z miłości do Boga i Jego Kościoła w kontekście spotkań PZS, za swoją troskę o nasz Kościół diecezjalny, aby był jeszcze bardziej ukształtowany na „wzór Chrystusa". Dziękuję Księdzu Proboszczowi, który przewodniczył Zespołowi, wszystkim kapłanom włączonym w jego prace, osobie pełniącej odpowiedzialną i wymagającą funkcję sekretarza oraz wszystkim Członkom Waszego PZS. Proszę Was jednocześnie, aby zakończenie regularnych spotkań Waszego PZS nie było końcem głęboko zaangażowanego uczestnictwa w życiu Waszej Parafii. Niech to będzie początek jeszcze bardziej świadomej troski o parafię, która zawsze powinna być rodziną rodzin, wspólnotą na obraz pełnych szacunku i miłości relacji rodzinnych. Chociaż w czerwcu kończą się regularne spotkania PZS to V SDT nadal trwa, podejmując prace w poszczególnych tematycznych komisjach synodalnych, nadal trwa Wasz Zespół, aż do oficjalnego zakończenia V SDT. Bądźcie otwarci na nowe zadania, także te które będą wiązały się z przyszłymi wyborami do Waszej Parafialnej Rady Duszpasterskiej oraz Rady Duszpasterskiej Diecezji Tarnowskiej. Uroczyste zakończenie V SDT planuję na 2023 rok. Proszę bądźcie nadal nieocenioną pomocą dla Waszego Księdza Proboszcza w podejmowaniu duszpasterskich działań i inicjatyw. Dziękując Bogu za wszelkie dobro, które dokonało się na spotkaniach Waszego PZS powierzajmy to, co przed nami Jego Opatrzności a Matka Najświętsza, Patronka Diecezji Tarnowskiej niech nas dalej prowadzi w synodalnej pielgrzymce wiary.

Biskup Andrzej Jeż

Ordynariusz Diecezji Tarnowskiej